ARP, insanlık tarihindeki en eski çalgılardan biri, bu nedenle de çok farklı arp çeşitleri var. İlk arpların okçunun yayından çıkan sesten esinlenerek yapıldığı düşünülüyor ve yer yüzündeki hemen her kültürün kendine ait bir arpı var. Hemen her kültürde kutsal olarak görülmüş bir enstürman, tanrıların çalgısı…

Belki, her notanın bir tele denk geldiği bu enstrümandan “kötü” bir ses çıkartmak mümkün olmadığı için kutsal. Arp doğası gereği diatonik, yani ara sesleri çıkartamayan bir enstrüman. Pianonun üzerinde sadece beyaz tuşlar olması gibi. Bunu aşmak için enstrüman yapımcıları arpı geliştirmiş, diez ve bemolleri çalabilmek için farklı sistemler geliştirmişler.

KUĞU MÜZİK olarak dünyaca ünlü ve en kaliteli arp markalarının Türkiye distribütörüdür. Alman el yapımı ve en kaliteli arp’ların önde geleni Horngacher ile Japon yapımı Aoyama arplarının tek yetkilidir. Firmamız bünyesinde bulabileceğiniz arp markalarını kendi sayfalarında inceleyebilir, denemek, satın almak ve daha ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Horngacher
Aoyama
Lyon & Healy
Salvi
Resonans Arp
Bow Brand